SZKOLENIE
Jak lepiej rozumieć i wspierać osoby LGBT+?
Psycho-seksuologiczne podstawy, inkluzywny język
oraz warsztat antydyskryminacyjny dla osób pracujących pomocowo.
OPIS:
Pomoc psychologiczna i terapeutyczna skierowana do osób LGBT+ wymaga podejścia uwzględniającego specyficzne wyzwania związane z przynależnością do mniejszości. Często klienci z tej społeczności spotykają się z niezrozumieniem i stygmatyzacją, przez co ich trudności bywają ignorowane lub traktowane powierzchownie. W skrajnych przypadkach mierzą się z krytyką nienormatywnej seksualności czy identyfikacji płciowej, a nawet nieetyczną ingerencją w ich tożsamość.
Dlatego, aby móc udzielać profesjonalnej i skutecznej pomocy osobom LGBT+, kluczowe jest zdobycie rzetelnej, współczesnej wiedzy naukowej oraz rozwój osobisty w nurcie antydyskryminacyjnym. Umożliwi to nie tylko zrozumienie wpływu sytuacji społecznej na dobrostan klientów LGBT+ i zgłaszane przez nich problemy, ale również pomoże osiągnąć wgląd we własne, często nieświadome postawy i przekonania związane z seksualnością człowieka.
Zapraszam na szkolenie połączone z treningiem antydyskryminacyjnym przeznaczone dla tych, którzy chcą zdobyć podstawy potrzebne do pracy z osobami LGBT+. Dzięki połączeniu wykładu teoretycznego z praktycznym treningiem antydyskryminacyjnym, zyskasz zarówno wiedzę, jak i głębsze zrozumienie problematyki tej grupy społecznej.
ADRESACI SZKOLENIA:
- Psychologowie
- Psychoterapeuci – w trakcie lub po ukończeniu szkolenia
- Pedagodzy
- Studenci psychologii, pedagogiki i kierunków pokrewnych (niższa cena!)
- Inne osoby zajmujące się pracą pomocową np. nauczyciele, pracownicy socjalni
↓ Kliknij, aby dowiedzieć się więcej
CELE SZKOLENIA
Szkolenie składa się z dwóch części:
- Teoretycznej, której celem jest przybliżenie psycho-seksuologicznych podstaw rozumienia różnorodności seksualnej oraz poznanie sposobów na to, jak o tej różnorodności mówić w sposób inkluzywny.
- Warsztatowej, czyli trening antydyskryminacyjny, który ma na celu przepracowywanie własnych, często nieuświadomionych przekonań, i tym samym zwiększenie empatii oraz wrażliwości na potrzeby osób LGBT+.
W programach studiów psychologicznych, pedagogicznych oraz szkół psychoterapii brakuje rzetelnej, współczesnej wiedzy, która przygotowywałaby przyszłych specjalistów do pracy z osobami LGBT+. Prezentowane szkolenie zostało przygotowane szczególnie z myślą o tych, którzy chcą uzupełnić te braki i czują, że potrzebują teoretyczno-praktycznego wstępu do dalszego rozwijania świadomości związanej z sytuacją klientów należących do tej grupy społecznej.
PROGRAM
- Jak rozumieć różnorodność seksualną i jak o niej mówić? Psycho-seksuologiczne podstawy, inkluzywne słownictwo i rola języka w konstruowaniu niedyskryminującej rzeczywistości.
- Dlaczego jest, jak jest? Krótko o społeczno-kulturowych aspektach postrzegania nienormatywności seksualnej.
- Jak lepiej rozumieć sytuację społeczną osób LGBT+? Doświadczenie stresu mniejszościowego i jego wpływ na dobrostan osób LGBT+.
- Warsztat antydyskryminacyjny. Ćwiczenia połączone z dyskusją uczestników, umożliwiające pogłębienie rozumienia zjawisk uprzedzeń i dyskryminacji.
KORZYŚCI Z UCZESTNICTWA W SZKOLENIU
- Zdobędziesz podstawową wiedzę na temat różnorodności psychoseksualnej człowieka.
- Poznasz inkluzywne słownictwo i zrozumiesz, czemu tak ważne jest, aby je stosować
- Poznasz koncepcję stresu mniejszościowego i jej zastosowanie w rozumieniu sytuacji osobistej klientów LGBT+.
- Zrozumiesz wpływ stresu mniejszościowego na dobrostan osób nieheteronormatywnych i na zgłaszane przez nie problemy.
- Poznasz kilka sposobów na to, jak być sojusznikiem osób LGBT+ w swojej pracy.
- Przyjrzysz się swoim przekonaniom, które wynikają z życia w heteronormatywnej kulturze.
- Wzmocnisz empatyczną i otwartą postawę; pogłębisz swoją wrażliwość na specyficzne potrzeby, które należy uwzględniać w pracy pomocowej z osobami z tej społeczności.
- Zdobędziesz doświadczenia warsztatowe, które przyczynią się do dalszego rozwijania świadomości związanej z sytuacją osób LGBT+.
Uczestnicy otrzymają zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.
PROWADZĄCY
Michał Kaluga –
Marta Otyś – studentka ostatniego semestru psychologii na Uniwersytecie SWPS, sojuszniczka osób LGBTQ+. Swoją przyszłość zawodową wiąże z psychoterapią młodzieży i dorosłych w nurcie psychodynamicznym, koncentrując się na doświadczeniach osób należących do mniejszości i grup niedostatecznie reprezentowanych.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Tryb: stacjonarne
Czas trwania: 4 godziny (jedno spotkanie, w tym dwie przerwy ok. 15 min.)
Liczba uczestników: 12-16 osób (liczba miejsc ograniczona; o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń)
Termin: 31 maja 2025 (sobota) w godz. 11:00 -15:00
Miejsce: ul. Dembowskiego 6/23, Warszawa
Prowadzący: Michał Kaluga, Marta Otyś (asystentka)
cena: 390 zł
cena dla studentów: 300 zł
Masz pytanie? Napisz do nas: gabinet@michalkaluga.pl